!!RUSKO OBSADILO ČERNOBYLSKOU ZÓNU!!


Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Znepokojující situace okolo války na Ukrajině, ovlivňuje každého z nás.

Včera večer Rusko postoupilo od svých hranic s Ukrajinou a získalo černobylskou zónu. Máme strach, protože okolí elektrárny je stále silně radioaktivní a podle jistých informací už došlo k poškození skladu s radioaktivním odpadem.

V ohrožení je i nový sarkofág, pod kterým jsou uloženy trosky čtvrtého reaktoru. V případě rozpadnutí starého a poškození nového, by únik radiace mnohonásobně překročil únosnou normu a radioaktivní mrak by opět došel až nad Evropu.

Přednáška na Vysočině

Černobylskou zónu připomněl ve Vysočinské knihovně novinář a fotograf Tomáš Kubeš.

Krajská knihovna Vysočiny (KKV) uspořádala ve velkém sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě v pondělí 2. března cestopisnou přednášku s cestovatelem, novinářem a fotografem Tomášem Kubešem pod názvem Černobyl - spící peklo.

Návštěvníci besedy byli seznámeni s katastrofou v černobylské jaderné elektrárně, ke které došlo v časných ranních hodinách v sobotu 26. dubna 1986. Míra radiace, která se rozšířila do okolí, byla stokrát silnější než atomové bomby, které na konci 2. světové války shodily Spojené státy americké na Japonsko. Jak to vše proběhlo, co se stalo po výbuchu, jak to vypadá dnes v zakázané zóně a příběhy lidí, kteří neměli žít, nebo naopak si na sklonku života vybrali zakázanou zónu jako svůj domov, o tom všem velmi zasvěceně vyprávěl Tomáš Kubeš, který poprvé navštívil následky katastrofy před 17 lety. Od té doby tam byl ještě třikrát. Naposledy v únoru letošního roku.
Po havárii byly kontaminovány rozsáhlé oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska. Široké okolí elektrárny, včetně blízkého města Pripjať, bylo evakuováno a změněno v uzavřenou zónu. V období 1986-2000 došlo k přesídlení více než 350 000 lidí. Budova reaktoru byla ještě v roce 1986 obestavěna , který měl zamezit další kontaminaci okolního prostředí. V letech 2010-2019 byl postaven nový kryt, který obklopuje ten původní.
Je obtížné přesně určit počet úmrtí způsobených událostmi v Černobylu - odhady se pohybují od 31 zemřelých (přímo při havárii a do tří měsíců po ní) až po bezmála milion.
Tomáš Kubeš se chystá na další cestu do Černobylu v červnu 2020. Kdo má zájem podívat se osobně, může využít služeb cestovních kanceláří. Černobylská oblast se v posledních letech stává jedním z nejexponovanějších turistických lákadel Ukrajiny. Uzavřená zóna obklopující reaktor číslo čtyři, který na konci dubna roku 1986 způsobil největší jadernou katastrofu v historii lidstva, za rok 2019 přivítala na sedmdesát tisíc lidí.

"V pondělí 6. dubna 2020 bude přednáška MUDr. Čiháka o jeho putování s manželkou na koních po Altaji," pozvala Ludmila Bouchnerová na další z mnoha akcí KKV.

Seriál Černobyl

Černobyl, pětidílná minisérie z koprodukce společností HBO a Sky, rekonstruuje příběh o jaderné havárii z roku 1986, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobených člověkem, a o obětech, které byly učiněny pro záchranu Evropy před nepředstavitelnou pohromou. Dne 26. dubna 1986 otřásla jadernou elektrárnou v Černobylu na Ukrajině mohutná exploze, která uvolnila nebezpečné radioaktivní látky nejen na ukrajinském, běloruském a ruském území tehdejšího Sovětského svazu, ale také do oblastí Skandinávie a západní Evropy. Jared Harris ztvárňuje Valerije Legasova, předního sovětského jaderného fyzika, který vedl vyšetřování tragické události. Stellan Skarsgård hraje sovětského místopředsedu vlády Borise Ščerbinu, kterého Kreml pověřil vedením vládní komise zjišťující okolnosti havárie. Emily Watsonová představuje jadernou fyzičku Ulanu Khomyukovou, která chce odhalit tajemství kolem černobylského neštěstí.(HBO Europe)

-https://www.csfd.cz/film/683975-cernobyl/galerie/?type=1

26. 03. 2019

Třicet let po havárii zamořují Černobyl odpadky turistů

Havárie Černobylské jaderné elektrárny v roce 1986 byla největší jadernou katastrofou, jakou svět do té doby zažil. Obavy z radiace udržely dlouhá léta okolí elektrárny izolované od zbytku světa. I proto získalo nádech tajemna. S uvolněným režimem se do uzavřené oblasti začaly organizovat turistické zájezdy a podle místních už nabraly takových rozměrů, že začínají vyvolávat problémy.

V Pripjati - městečku, které kdysi obývali zaměstnanci černobylské elektrárny - se stále drží radioaktivita. Už roky ho ale zamořuje také úplně jiné znečištění. Místa, která lidé museli před více než třiceti lety ve spěchu opustit, totiž od devadesátých let přitahují turisty. Ti tam po sobě nechávají hromady odpadků.

"Turismus se tu rozrostl natolik, že už ho nikdo nezastaví. Ukazuje to ostatně i množství odpadků, které po návštěvnících zůstává. I proto je důležité, že se tu začalo uklízet," uvedl bývalý obyvatel Pripjati Olexij Breus.

Od havárie poklesla úroveň radiace tisícinásobně

K havárii došlo 26. dubna 1986 a uvolnila 400krát více radiace než bomba svržená Američany na Hirošimu. Největší dopady měla na záchranáře, kteří pracovali přímo v elektrárně, a na takzvané likvidátory, kteří posléze čistili uzavřenou zónu.

V současnosti je už ohrožení mnohem menší. "V porovnání s létem 1986 - od okamžiku havárie - poklesla úroveň radiace tisícinásobně," poznamenal Serhij Myrnyj, ekolog působící v oblasti Černobylu.

I přesto se ale dobrovolní uklížeči musí chránit, a to minimálně gumovými rukavicemi. Zvláštní režim čeká i posbírané odpadky, které v Pripjati odhazují současní turisté. Na běžné skládce neskončí.

"Všechen odpad zrecyklujeme v souladu s předpisy o radiační bezpečnosti. Odpadky předáme společnosti, která pracuje v černobylské uzavřené zóně a zodpovídá za recyklaci. Všechno bude v zájmu bezpečnosti a podle pravidel," popsal Jaroslav Emelianěnko, ředitel Chernobyl Tour.

V Pripjati, která leží jen pět kilometrů od elektrárny, se na desítky let zastavil čas. Dobrovolníci i turističtí průvodci chtějí zajistit, aby se na ní nepodepsali ani vandalové, ani jejich vlastní neohleduplní zákazníci. Jarní úklid - jak svou akci nazvali - se tak v oblasti zřejmě bude opakovat

.

V Černobylu postavili solární elektrárnu

V Černobylu momentálně stojí dvě elektrárny, ta známá a nechvalně proslulá jaderná a nově teď i solární. Odhalila to ukrajinská vláda. Nebylo by na tom nic zvláštního kdyby se nenacházela 100 metrů od té jaderné.

Ukrajinsko-německý projekt stál přes 25 miliónů korun.

Instalováno tu je 3 800 solárních panelů.

Novinky

Nejsmrtelnější látka na světě je sloní noha, dvě minuty u ní a je po vás...

,,Vypadá to opravdu nechutně, ale není to to, co si asi myslíte. Tahle podivná hromada se nazývá sloní noha. Vyskytuje se momentálně jen na jediném místě na planetě, v jaderné elektrárně Černobyl."

Podle odborníků je to jedna z nejnebezpečnějších věcí na světě. Celá desetiletí byla skryta v ruinách atomového reaktoru v Černobylu, než prosákla na povrch. Stačí stát v její blízkosti 300 vteřin a člověk dostane smrtelnou dávku radiace. A to je intenzita mnohonásobně nižší, než když se sloní noha objevila na povrchu poprvé.

Z čeho se vlastně tahle záležitost skládá? Je to roztavené jaderné palivo smíchané s hromadou betonu, písku a dalšího materiálu použitého na vybudování krytu reaktoru. Taková smrtelná směska se nikde na světě nevyskytuje. Nachází se na samém dně pod jádrem reaktoru. V roce 1986 měla sloní noha 10 000 rentgenů za hodinu. Kdokoliv by se k hromadě přiblížil, byl by do minuty mrtvý.

Vědci objevili sloní nohu šest měsíců po katastrofě. Do prostoru spustili dálkově ovládaného robota s kamerou, který nafotil první snímek této hmoty. Tam někde se zrodil název sloní noha, kterou hmota připomíná. Tehdy byla ještě mimořádně horká, obsahovala podle vědců dokonce neznámé krystalické elementy nazývané černobylit. Vážila odhadem několik tun. Dnes má radiaci desetkrát menší než tehdy, a přesto je možné u ní stát jen minutu až dvě, a ani to by asi nikdo nechtěl. Celý reaktor je přikryt pod sarkofágem, který postavili záchranáři za cenu vlastních životů, aby radiace dále neunikala. Předpokládá se, že obsah roztaveného jádra reaktoru a vše, co je ukryté pod sarkofágem, bude radioaktivní ještě dalších 100 000 let.

Vyteklé palivo pod reaktorem
Vyteklé palivo pod reaktorem
Zrnitost obrazu je způsobena radiací
Zrnitost obrazu je způsobena radiací

ZDROJ-https://extrastory.cz/nejsmrtelnejsi-latka-na-svete-je-sloni-noha-dve-minuty-u-ni-a-je-po-vas.html

© 2024 Iveta Tomanová: Chernobyl web. 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky