chnpp.cz

Typy jaderných reaktorů

29.08.2019

Momentálně existuje 440 typů jaderných reaktorů


TLAKOVODNÍ

PWR

Tlakovodní reaktor PWR (Pressurized light-Water moderated and cooled Reactor) nebo ruský typ VVER (Vodo -Vodjanoj Energetičeskij Reaktor)

Jedná se o nejběžnější typ rekatoru ve světě. V České republice tento typ reaktoru najdeme v obou Jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.

Zařízení je poháněno obohaceným Uranem ve dormě tabletek či peletek, které jsou posléze uloženy v palivových tyčích. Výměna tohoto paliva probíhá jednou za 1 až 1 a pů roku. Moderující tekutinou je v tomto případě voda, stejně tak voda slouží jako chladiho okruhu. Jako posledním postopem je parogenerátor který ohřívá vodu sekundárního okruhu a následně potom se změní na páru, která pohání turbínu.

Jedná se o nejběžnější typ rekatoru ve světě. V České republice tento typ reaktoru najdeme v obou Jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.

Zařízení je poháněno obohaceným Uranem ve dormě tabletek či peletek, které jsou posléze uloženy v palivových tyčích. Výměna tohoto paliva probíhá jednou za 1 až 1 a pů roku. Moderující tekutinou je v tomto případě voda, stejně tak voda slouží jako chladiho okruhu. Jako posledním postupem je parogenerátor který ohřívá vodu sekundárního okruhu a následně potom se změní na páru, která pohání turbínu.

Typické parametry reaktoru VVER-1000:

VARNÝ

BWR

(Boiling Water Reac tor)

Druhý nejčastěji využívaný typ reaktoru, palivem je středně obohacený Uran ve formě válečků oxidu uraničitéh, které jsou uložené v palivových tyčí. Výměna probíhá stějně jak u výše uvedeného VVER/PWR, stějně tak i moderátor, chladivo a aktivní zóna. Voda se zahřívá na teplotu varu v tlakové nádobě, která se v horní části mění na páru, pára se zbaví vlhkosti a postupuje k turbíně.

Elektrárny obsahující tento typ reaktoru jsou jednookruhové.

Typické parametry reaktoru BWR s výkonem 1000 MW:

                     TĚŽKOVODNÍ

CANDU

Tento typ reaktoru byl vyvinut v Kanadě a následně byl exportovám do dalších x zemí. Reaktor je poháněn přírodním uranem (oxidu uraničitého UO2) chladivem je D2O tedy těžká voda. Těžká vod je vedena přes chladící okruh, kde se mění v teplo a vede do parogenerátoru, jehož pára pohání turbínu. Aktivní zóna má tvar oválné nádoby. Obsahuje průduchy pro tlakové trubky.


Typické parametry reaktoru CANDU s výkonem 600 MW:

MAGNOX

(Gas Cooled, Graphite Moderated Reactor)

Tento specifický typ reaktoru se používá ve Velké Británii a Japonsku v našem okolí ho nepoužívá žádná jaderná elektrárna. Jedná se o plynem chlazený reaktor a jako palivo se používá kovový uran v přírodné formě na palivových tyčích, které jsou pokryty oxidem magnezia. V aktivní zóně se nachází moderátor. Dále tudy prochází tisíc kanálků do kterých se následně spouštějí palivové tyče. Jako chladivo se používá oxid uhličítý, který pohání parogenerátor a následně předává teplo vodě v sekundárním okruhu.


Typické parametry reaktoru MAGNOX s výkonem 600 MW:

  • přírodní uran s obsahem 0,7 % izotopu U235,
  • rozměry aktivní zóny 14 m v průměru a 8 m výška,
  • tlak CO2 2,75 MPa
  • teplota CO2 na výstupu z reaktoru 400 °C.
© 2024 Iveta Tomanová: Chernobyl web. 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky